Skip to content
Join our Newsletter
VIA store 300x100
Join our Newsletter

Here’s the full list of 2014 BC Beer Award winners

A sold-out house of beer enthusiasts welcomed the fifth annual BC Beer Awards at the Croatian Cultural Centre on Saturday. Hosted by the CBC’s Stephen Quinn, the BCBA doled out 55 awards in 21 categories to brewers across the province.
BC Beer Awards
Four Winds Brewing accepts its award for the CBC People's Choice award at the BC Beer Awards on Saturday.

A sold-out house of beer enthusiasts welcomed the fifth annual BC Beer Awards at the Croatian Cultural Centre on Saturday.

Hosted by the CBC’s Stephen Quinn, the BCBA doled out 55 awards in 21 categories to brewers across the province. There were a total of 465 entries for the awards this year – the largest amount of entries yet.

A panel of certified judges chose the winners through a double-blind taste test in September. While there was no prize awarded for top brewery, Vancouver’s Parallel 49 Brewing and Victoria’s Moon Under Water Brewery scored four awards each, more than any other brewery at the event.

Port Moody’s Yellow Dog Brewing Company won the Best of Show award with its Shake A Paw Smoked Brown Porter, while Delta’s Four Winds Brewing Company took home the CBC People’s Choice award for its Sovereign Super Saison.

Here’s the full list of winners:

Light Lager:

1st Place: Turning Point Brewing Company – Stanley Park Noble Pilsner 

2nd Place: OK Springs Okanagan Spring -– 1516

3rd Place: Hoyne Brewing Co. – Helios-Dortmunder Golden Lager 

Honourable Mention: Turning Point Brewing Company 

Pilsner:

1st Place: Steamworks Brewery – Steamworks Pilsner 

2nd Place: Barley Station Brew Pub -– Canoe Creek Pilsner 

3rd Place: Russell Brewing Co. -– Lager 22 

Special Lager:

1st Place: Tree Brewing Co. – Captivator Doppelbock 

2nd Place: Pacific Western Brewing – Pacific Schwarzbock 

3rd Place: Persephone Brewing Co. – Black Lager 

Hybrids:

1st Place: Steamworks Brewpub – Steamworks Brewpub Kolsch 

2nd Place: Phillips Brewing Co. – Slipstream Ale

3rd Place: R&B Brewing Company – Sun God Wheat Ale 

UK Ales:

1st Place: Tin Whistle Brewing Co. -­‐ Stag Apple Scotch Ale 

2nd Place: Bowen Island Brewing – Snug Cove ESB

3rd Place: Moon Under Water Brewery -– Wee Woody 

North American Ales:

1st Place: Main St. Brewing Co. – Main Street Sessional IPA 

2nd Place: Phillips Brewing Co. – Coulrophobia IRA

3rd Place: Rossland Beer Co. – Paydirt Pale Ale 

German Wheat/Rye:

1st Place: Moon Under Water Brewery –This Is Hefeweizen

2nd Place: Moon Under Water Brewery – Moon Berliner Style Weisse 

3rd Place: Big Ridge Brewing Co. – Big Ridge Dunkleweizen 

Belgian/French

1st Place: Driftwood Brewing Company – White Bark Witbier

2nd Place: Dageraad Brewing – De Witte

3rd Place: Four Winds Brewing Company -– Juxtapose Brett IPA 

Honourable Mention: Brassneck Brewery – Stockholm Syndrome 

Browns and Porters

1st Place: Yellow Dog Brewing Co – Shake A Paw Smoked Brown Porter

2nd Place: Powell Street Brewing Co. – Dive Bomb Porter

3rd Place: Lighthouse Brewing Company – Road Trip Fresh Hopped Dark Ale 

Stouts

1st Place: Persephone Brewing Co. – Dry Irish Stout

2nd Place: Dead Frog Brewing Co. – Commander Imperial Stout (2013) 

3rd Place: Dead Frog Brewing Co. – Commander Imperial Stout (2014) 

Vegetable / Spice Beer

1st Place: Parallel 49 Brewing Co. – Lost Souls

2nd Place: Howe Sound Brewing – Pumpkineater Imperial Pumpkin Ale

3rd Place: Fuggles & Warlock Craftwerks – Bean Me Up Espresso Milk Stout 

Specialty Beer

1st Place: Granville Island Brewing – Lost In The Barrels 

2nd Place: Moon Under Water Brewery – Year 2

3rd Place: Parallel 49 Brewing Co. – Salty Scot 

Smoke/Wood 

1st Place: Central City Brewers and Distillers – Thor's Hammer Barrel Aged 

2nd Place: Parallel 49 Brewing Co. – Braggot

3rd Place: Brassneck Brewery – Inerita II 

Strong 

1st Place: Steamworks Brewery – Steamworks Blitzen

2nd Place: Townsite Brewing Co. – Biere D'Hiver

3rd Place: Howe Sound Brewing – Wooly Bugger Barley Wine 

Fruit and Sours 

1st Place: Driftwood Brewing Company – Bird Of Prey - Flanders Red 

2nd Place: Parallel 49 Brewing Co. – Schwarzwald

3rd Place: Brassneck Brewery – Peach Changeling 

North American IPA

1st Place: High Mountain Brewing Co. – 5 Rings IPA

2nd Place: Four Winds Brewing Company –  Four Winds IPA 

3rd Place: Central City Brewers and Distillers – Red Racer IPA 

Imperial IPA

1st Place: Brassneck Brewery – One Trick Pony

2nd Place: Central City Brewers and Distillers – Red Racer Imperial IPA 

3rd Place: Bomber Brewing Co. – SuperPest 

Best of Show

Yellow Dog Brewing Co – Shake A Paw Smoked Brown Porter 

Honourable Mention: Steamworks – Blitzen 

The Dan Small Homebrew Award 

1st Place: Matt Anderson & Family – Anderson Estate IPA – Fresh Hopped 

2nd Place: Grayson Barke – Harvest Rye IPA

3rd Place: Brad Johnson – Squashmonster 

Brewers Challenge 2014 – Purl Cask 

1st Place: Bride Brewing 

CBC People’s Choice 

Four Winds – Sovereign Super Saison