Skip to content
Subscribe
Subscribe

Here are all of the 2017 B.C. Beer Awards winners

Read on for a recap and the full list of winners for the 2017 B.C. Beer Awards.
0

In a ceremony full of surprises, Mount Arroswsmith Brewing Company of Parksville won Brewery of the Year at the 2017 B.C. Beer Awards, while a smoked lager collaboration between Victoria's Swans Brewery and Nanaimo's White Sails Brewing earned Best in Show.

 Beer (Photo: Pexels)Beer (Photo: Pexels)

Breweries from Vancouver's suburbs were also well represented at Saturday night's show at the Croatian Cultural Centre, which was hosted by the CBC's Dan Burritt. Dageraad Brewing of Burnaby took home the most gold awards (three), along with two silvers and an honourable mention. Twin Sails Brewing of Port Moody (two gold, two silver, two bronze) and Steel & Oak Brewing Co. of New Westminster (four silver, two bronze) also won six honours each. The awards were followed by a beer festival featuring more than 60 B.C. breweries and some cideries.

Judges decided on the Oktoberfest Flammenbeer – a smoked amber lager – by Swans and White Sails as Best in Show following three days of assessing almost 900 beers across 30 categories. The Flammenbeer is the very definition of a small-batch beer; at the present time, it's only available in limited quantities on draught and in bottles on Vancouver Island.

But perhaps the biggest surprise of the night was the announcement of Mount Arrowsmith as Brewery of the Year. Open just six months, the Parksville brewery scored two awards on Saturday night, for its blonde ale and saison -- but took the title on account of the relatively low number of beers it entered into the competition. The decision came down to the percentage of beers a brewery entered that won awards, organizers said.

Vancouver was strongly represented by Bomber Brewing(two golds, two silvers), Parallel 49 Brewing Company (two golds, two bronze and an honourable mention) and Strange Fellows Brewing (two golds), while another big winner was Port Moody's Yellow Dog Brewing Co., which earned two golds and a bronze.

 A total of 879 beers were entered by almost 100 breweries for this year's awards. (Photograph By JAN ZESCHKY)A total of 879 beers were entered by almost 100 breweries for this year’s awards. (Photograph By JAN ZESCHKY)

Other notable awards on the night included Rookie of the Year for Backcountry Brewing of Squamish and Innovator of the Year for Twin Sails. A new set of creative awards were handed out to Backcountry, Doan's Craft Brewing Company(Vancouver), Field House Brewing (Abbotsford) and Steamworks Brewing Co. (Burnaby).

Read on for the full list of winners:

INTERNATIONAL LAGER - 34 ENTRIES

1: Bomber Pilsner - Bomber Brewing

2: Red Pilsner - Steel & Oak Brewing Co.

3: Premium Pilsner - Strathcona Beer Co.

GERMAN PALE LAGER - 27 ENTRIES

1: Craft Lager - Parallel 49 Brewing

2: Ridge Runner Pilsner - Backcountry Brewing

3: King Maker - Brassneck Brewery

KOLSCH - 12 ENTRIES

1: Analogue 78 - Phillips Brewing & Malting Co

2: Kolsch - Doan's Craft Brewing

3: Kl Daddy Kölsch - Callister Brewing Co.

AMBER & DARK EUROPEAN BEER - 19 ENTRIES

1: Backroads Brewing Marzen - Backroads Brewing Co.

2: Dark Lager - Steel & Oak Brewing Co.

3: Red Racer Across The Nation Collaboration Wide Open Spaces Kellerbier - Central City Brewers & Distillers

GERMAN WHEAT BEER - 18 ENTRIES

1: Hefeweizen - The 101 Brewhouse & Distillery

2: Roundhouse Wheat - Mark James Group

3: Kpu Weissbier - KPU Brewing

BRITISH BITTER - 21 ENTRIES

1: Organic Pale Ale - Forbidden Brewing

2: Tickity Boo - Twin City Brewing Co.

3: Nelson Hopgood Organic Session Ipa - Nelson Brewing Co.

BRITISH PALE ALE - 18 ENTRIES

1: Tasman - Lighthouse Brewing Co.

2: Bomber Pale Ale - Bomber Brewing

3: El Dorado Golden Ale - Backroads Brewing Co.

BRITISH BROWN ALE - 33 ENTRIES

1: Shake A Paw Smoked Porter - Yellow Dog Brewing

2: Raven Cream Ale - R & B Brewing

3: Proper Treacle - Parallel 49 Brewing

SCOTTISH & IRISH ALE - 13 ENTRIES

1: Wee Angry Scotch Ale - Russell Brewing Co

2: Renfrew Red Ale - Sooke Oceanside Brewery

3: Short & Stout Dry Stout - Callister Brewing Co.

BRITISH STOUT - 20 ENTRIES

1: Chocolate Milk Stout - Hearthstone Brewery

2: Nelson Blackheart Oatmeal Stout - Nelson Brewing Co.

3: Con Leche - Twin Sails Brewing

STRONG BEER - 15 ENTRIES

1: Woolly Bugger - Howe Sound Brewing

2: Baltic - Steel & Oak Brewing Co.

3: Sleigh Booster Imperial Red Ipa - Bridge Brewing

FRUIT BEER - 50 ENTRIES

1: Anno 2016 - Dageraad Brewing

2: Ravens Raspberry Hefeweizen - Ravens Brewing Co.

3: Corvus Lingonberry Lime Gose - Ravens Brewing Co.

SPECIALTY FRUIT BEER - 22 ENTRIES

1: Go Get It Ginger Lime Gose - Yellow Dog Brewing

2: Megadestroyer - Howe Sound Brewing

3: Atomic Cherry Tart Cherry Ale - Dead Frog Brewery

SPICE, HERB & VEGETABLE BEER - 39 ENTRIES

1: Alakazam - Parallel 49 Brewing

2: Towers & Trains - Steel & Oak Brewing Co.

3: Roselle - Steel & Oak Brewing Co.

SMOKE & WOOD AGED BEER - 34 ENTRIES

1: Oktoberfest Flammenbeer - Swans Brewery and White Sails Brewing Collaboration

2: Tonique Carpano Biere Aperitif - Powell Brewery

3: Russian Imperial Stout - Parallel 49 Brewing

HM: Entropy Series No. 3 - Dageraad Brewing

HISTORICAL BEER - 14 ENTRIES

1: Gose With Peach - Granville Island Brewing

2: No Brainer - Brassneck Brewery

3: Roggen Weizen - Steel & Oak Brewing Co.

SPECIALTY BEER - 18 ENTRIES

1: Double Secret Probation Doppel Sticke Altbier - Bomber Brewing

2: Launch Pad Belgian-Inspired Rye Ale - Whitetooth Brewing Co.

3: Anniversary Sour Raspberry Nut Brown Ale - Dead Frog Brewery

HM: Gin & Lime Pilsner - Fuggles & Warlock Craftworks

NORTH AMERICAN LIGHT BEER - 33 ENTRIES

1: Red Truck Lager - Red Truck Beer

2: Nelson Hooligan Organic Pilsner - Nelson Brewing Co.

3: Cariboo Blonde - Pacific Western Brewing

AMERICAN BLONDE ALE - 17 ENTRIES

1: Arrowsmith Blonde - Mount Arrowsmith Brewing Co.

2: 107 Blonde - Faculty Brewing

3: Tofino Blonde Ale - Tofino Brewing Co.

NORTH AMERICAN PALE ALE - 60 ENTRIES

1: Trail Breaker Pale Ale - Backcountry Brewing

2: Day Blink - Twin Sails Brewing

3: Sky Pilot - Howe Sound Brewing

HM: Dude Chilling Pale Ale - R & B Brewing

NORTH AMERICAN AMBER ALE - 25 ENTRIES

1: Steamworks Heroica Red Ale - Steamworks Brewing Co.

2: Coastal Common - Whistler Brewing Co.

3: Brassneck Ale - Brassneck Brewery

NORTH AMERICAN  DARK BEER - 25 ENTRIES

1: Str8 Flexin' - Twin Sails Brewing

2: Bomber Russian Imperial Stout - Bomber Brewing

3: Dark Side - Fuggles & Warlock Craftworks

NORTH AMERICAN IPA - 82 ENTRIES

1: Vancouver Special Ipa - R & B Brewing

2: Widow Maker Ipa - Backcountry Brewing

3: Parkside Motel - The Parkside Brewery

SPECIALTY IPA - 57 ENTRIES

1: Rad Seeker - Boombox Brewing

2: Colour & Shape - Superflux Beer Co.

3: Ocaso - Andina Brewing Co.

IMPERIAL IPA - 16 ENTRIES

1: Bachelor Pad - Twin Sails Brewing

2: Kicking In Speakers - Twin Sails Brewing

3: Beach Week - Twin Sails Brewing

HM: Hopnotist - Parallel 49 Brewing

BELGIAN ALE - 19 ENTRIES

1: 33 Acres Of Sunshine - 33 Acres Brewing Co

2: Dim Wit - The Parkside Brewery

3: Take A Walk Wit - Yellow Dog Brewing

SAISON - 32 ENTRIES

1: Lake City Farmhouse - Dageraad Brewing

2: Sea Run Saison - Mount Arrowsmith Brewing Co.

3: Vancouver Mural Festival Single Hopped Grisette - Main Street Brewing

BELGIAN STRONG & TRAPPIST ALE - 23 ENTRIES

1: Louise - Dageraad Brewing

2: Antwerpen - Dageraad Brewing

3: Black Dog Quad - Red Collar Brewing

MIXED FERMENTATION BEER - 46 ENTRIES

1: Reynard - Strange Fellows Brewing Co.

2: Brett Ipa - Luppolo Brewing Co.

3: Tempus Corvi 2017 - Moon Under Water Brewery

HM: Wild Gin Saison - R & B Brewing

WILD SPECIALTY BEER - 37 ENTRIES

1: Little Red One - Strange Fellows Brewing Co.

2: De Witte - Dageraad Brewing

3: Dino Sour - Phillips Brewing & Malting Co

Dan Small Award

Bryan Major - SMaSH Pils with Pils Malt, Mosaic hop

Rookie of the Year, presented by Richards Buell Sutton LLP

Backcountry Brewing

CREATIVE INDUSTRY AWARDS

Best Can Design, presented by West Coast Canning

Doan’s Craft Brewing (Crystal Weiss)

Best Bottle Label Design, presented by Great Little Box Company

Steamworks Brewing Co (Barrel Aged Series Imperial Stout)

Best Packaging - Boxes and Carriers, presented by Great Little Box Company

Doan’s Craft Brewing (Happy Pack)

Best Tap Handle, presented by Smooth Edge Design

Steamworks

Best Website, presented by MyZone Media

Field House Brewing

Best Social Media Presence, presented by Agency Media

Backcountry Brewing

FINAL AWARDS

Brewers Challenge, presented by Krones

Bohemian Pilsner SMaSH, Postmark Brewing

Best in Show, presented by Country Malt Group

Oktoberfest Flammenbeer, Swans Brewery and White Sails Brewing

CBC People’s Choice Award

Rad Seeker, Boombox Brewing

Innovator of the Year, presented by Newlands Systems

Twin Sails Brewing

Brewery of the Year, presented by Tap & Barrel

Mount Arrowsmith Brewing Company

Read more from The Westender